Bli certifierad handledare

Fyra dagars utbildning gör dig certifierad för livet. Utbildningen är i de flesta fall uppdelade på 2+2 dagar, för att du och dina kurskamrater ska kunna reflektera över de nya kunskaperna mellan utbildningstillfällena.

  Innehållet har huvudfokus på förhållningssätt och kommunikation, eftersom dessa är de viktigaste byggstenarna i mötet med barnen. Du får också kunskaper om vanliga beteenden och på vilket sätt du med framgång kan bemöta dessa, samt vilka behov och förutsättningar du kan behöva identifiera i ditt arbete.

 

Utbildningen genomförs med en genomtänkt blandning av teori, gruppdiskussioner och övningar som knyter an till metodmaterialet. Dina kursledare arbetar i hög grad upplevelsebaserat och använder en pedagogik som både förenklar och förklarar på ett sätt som bidrar till att du snabbt kan tillgodogöra dig kunskaperna.

 

Utbildningen i korta drag:

  • Ger dig pedagogiska verktyg och metoder som skapar trygghet och medvetenhet i ditt arbete.
  • Ger kunskap och insikt om betydelsen av ett medvetet förhållningssätt.
  • Ger nya infallsvinklar och kunskap om hur man går tillväga för att skapa utvecklande möten mellan dig och barnen.
  • Ger insikt om grundläggande och åldersrelaterade beteenden, gångbara samtalsmetoder samt utrymme för egna reflektioner och personlig utveckling.
  • Ger tillgång till nya kontakter via ett växande nätverk av människor som arbetar med 7-TJUGO i landet.

 

Vi berättar gärna mer:

Anders Bjurström

anders@arbetslinjen-klippan.se

0243-25 70 77

Helena Steen

helena@arbetslinjen-klippan.se

0243-25 70 85

7-TJUGO junior

Lämna intresseanmälan